Rapid Kayak

Spływy kajakowe Wieprza

Chcąc przeżyć niesamowitą przygodę, zaznać spokoju, odprężenia i odpoczynku w otoczeniu przepięknych terenów leśnych oraz urokliwych łąk zagorzali kajakarze powinni wybrać się na spływ kajakowy rzeką Wieprzą.

Jest to jedna z najatrakcyjniejszych rzek Pomorza Środkowego, a jej długość wynosi aż 130 km z czego szlak kajakowy wynosi około 100 km. Do pokonania całej trasy potrzeba 5-6 dni a preferowany sprzęt to jedynki, dwójki oraz kanadyjki. Wieprza bierze swój początek z jeziora Białego niedaleko wsi Głodowo na pojezierzu Bytowskim, przepływa przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską, a w Darłówku uchodzi do morza. Wieprza ma pięć większych dopływ, spośród których do spływania nadają się Pokrzwna, Studnica, Reknica oraz Grabowa.

Głównymi miejscami do biwakowania jest przystań w Broczynie, Leśny Pensjonat w Kawce k. Biesowic oraz pole biwakowe z miejscem na ognisko w Korzybiu. Większość terenów do biwakowania jest dzika co stanowi ogromną zaletę i daje możliwość wypoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody.

Krajobrazy i zabytki na trasie spływu Wieprzą

Spływ rzeką Wieprzą dostarczy wielu rozmaitych przeżyć, ponieważ trasa ta bogata jest w liczne bystrza i przełomy, które z łatwością można pokonać a relaks i wyciszenie zapewnią spokojne odcinki rzeki. Urozmaicenie szlaku stanowią starorzecza, rozlewiska, urwiste i płaskie brzegi. Przemierzając odcinki jednej z najpiękniejszych rzek Pomorza Środkowego możemy delektować się widokiem przepięknych gatunków roślin, a także mamy możliwość poobserwować żyjące w lesie zwierzęta.phone cases melbourneclick here to readfake watch

Oprócz malowniczego krajobrazu na trasie znajduje się przedwojenna elektrownia wodna w Biesowicach, elektrownia wodna w Kępicach, Biały Most w Biesowiczkach zdobiony pruskimi herbami, XIX- wieczny młyn wodny w Sławnie, Bazylika Wniebowzięcia NMP z 1321 r. w Sławnie, most w Sławsku, XV-wieczny kościół w Sławsku, początek „Krainy w kratę” w Sławsku, gotycki kościół we wsi Stary Kraków oraz neogotycki Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Ostatnim etapem trasy jest odpoczynek na plaży w Darłówku.

Spływy kajakowe Wieprza – sugerowane etapy spływu po rzece Wieprza

  • Trzebielino (most w Glewniku, prawy dopływ Wieprzy – rzeka Pokrzywna) do Broczyny – 18 km
  • Broczyna (parking „Mnich”) do Biesowiczek, Kępki i Kępic  – 20 km
  • Kępice do Sławna – 24 km
  • Sławno do Mazów – 22 km
  • Mazów do Darłowo – 27 km

Chcesz zorganizować spływ? Skontaktuj się z nami już dziś!