Rapid Kayak

Spływy kajakowe Łupawa

Spływy kajakowe Łupawą przeznaczone są dla doświadczonych kajakarzy, ponieważ rzeka o charakterze górskim uchodzi za jedną z najtrudniejszych na Pomorzu. Jej długość wynosi 98 km, natomiast długość samego szlaku to 84 km. Pokonanie trasy zajmuje od 4 do 6 dni. Ze względu na 9 przenosek stałych oraz trudnym, stromym podłożem pokrytym kamieniami i zawalonymi drzewami preferuje się kajaki jednoosobowe z fartuchami. Poradzą sobie również kajaki dwuosobowe ale pokonanie niektórych przeszkód będzie wymagało od załogi nie lada wysiłku.

Rzeka Łupawa niewątpliwie uchodzi też za jedną z najatrakcyjniejszych rzek na Pomorzu, gdzie można podziwiać dziką przyrodę czy elektrownie wodne. Najlepszą porą roku do zaplanowania spływu Łupawą jest późna wiosna, gdzie poziom wody znacznie wzrasta. Jeśli chodzi o miejsca do biwakowania na trasie znajduje się wiele dzikich miejsc w większości na 4-5 namiotów.

Łupawa swój bieg zaczyna w jeziorze Jasień, które jest największym jeziorem w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”. W środkowym odcinku rzeki nie lada wrażeń i wysiłku dostarczą strome wzgórza oraz porośnięta puszcza. Na końcu Łupawa wpływa do jeziora Gardno.

Atrakcje turystyczne warte odwiedzenia w trakcie spływu po Łupawie

Planując spływ Łupawą należy również wygospodarować czas na zwiedzenie wielu interesujących i ciekawych miejsc, do których należą:  Park Krajobrazowy  „Dolina Słupi”, Rezerwat Przyrody „Rowokół” umożliwiający widok na Morze Bałtyckie, „Słowiński Park Narodowy”, XVII wieczny kościół i późnobarokowy pałac w Łupawie, neogotycki kościół i pałac w Damnie, XIX wieczny młyn ze skansenem w Poganicach, kościół i muzeum przyrodnicze w Smołdzinie oraz elektrownie wodne w Łupawie, Poganicach, Łebieniu, Drzeżewie, Żelkowie i Smołdzinie.

Spływy kajakowe Łupawa – sugerowane etapy spływu

  • Łupawsko (jezioro Jasień) do Kozina – 14 km
  • Kozin do Łupawy – 19 km
  • Łupawa do Łebień – 14 km
  • Łebień do Damna – 10 km
  • Damno do Żelkowa – 16 km
  • Żelkowo  do Smołdzina (jezioro Gardno – wymaga pozwolenia dyrekcji „Słowińskiego Parku Narodowego) – 12 km

Chcesz zorganizować spływ? Skontaktuj się z nami już dziś!