Rapid Kayak

Spływy kajakowe Słupia

Słupia to 140 kilometrowa górska rzeka prowadząca prosto do Morza Bałtyckiego. W regionie stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Jej przepłynięcie zajmuje średnio 7 dni.

Rozciąga się na pojezierzach Wschodniopomorskim i Zachodniopomorskim. Przecina Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Bytowskie oraz Wysoczyznę Polanowską. Przebiega po granicy Wysoczyzny Damnickiej i Równiny Słupskiej, a swój początek bierze na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk na Pojezierzu Kaszubskim koło Sierakowskiej Huty. Dla kajakarzy dostępne są trzy najbardziej popularne dopływy znajdujące się w Bytowie, Skotawej i Kamienicy. Słupia wypływa z jeziora Gowidlino oraz przepływa przez jezioro Węgorzyno, jezioro Żukowskie i jezioro Głębokie, a także na jej środku powstały zbiorniki Konradowo i Krzynia.

Wybierając się na spływ doliną Słupi oprócz jej sporej długości, na trasie znajduje się wiele odcinków wymagających kajakarskiego doświadczenia. Do jednych z nich należy fragment Rynny Sulęczyńskiej nazywany jako „ekstremalna Słupia” ze względu na rwący nurt, głazy, leżące w wodzie pnie drzew i mieliznę. Dlatego do spływu preferowane są kajaki jednoosobowe wyposażone w fartuchy.

Atrakcje turystyczne, które można zwiedzić podczas spływów kajakowych Słupią

Spływ rzeką Słupią bogaty jest w walory przyrodnicze oraz turystyczne. Część doliny Słupi znajduje się w parku krajobrazowym na terenie, którego jest wiele rezerwatów przyrody gdzie można podziwiać rzadkie oraz zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. Zaletą jest również możliwość zwiedzenia wielu zabytków architektury sakralnej, parków, pałaców, czterech elektrowni wodnych.telefoonhoesjes a52mis sionary Dzięki powyższemu artykułowi możemy polecić Ci najnowsze sukienki.Shop dress w różnych długościach, kolorach i stylach na każdą okazję od Twoich ulubionych marek.

Ze względu na położenie Słupi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” baza biwakowa jest dość słabo rozwinięta. Kajakarze mogą skorzystać z sześciu przygotowanych przystani znajdujących się w Soszycy, Gołębiej Górze nad jeziorem Głębokim, Gałęźnej Małej, Krzyni i Leśnym Dworze, gdzie można podziwiać nie tylko walory przyrodnicze a także skorzystać ze ścieżek edukacyjnych przygotowanych przez nadleśnictwa co stanowi atut dla rodzin z dziećmi. Na trasie jest również wiele atrakcji turystycznych m. in. można zwiedzić Rynnę Sulęczynską, stary młyn w Parchowskim Młynie, Park Krajobrazowy „Dolinę Słupi”, elektrownie w Soczycy, Gałęźni Małej, Konradowie, Krzyni i Skarszowie Dolnym, Rezerwat Przyrody „Gołębią Górę”, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy oraz Spichlerz Richtera w Słupsku, ruiny grodziska z VIII-IX w. nad Kamienicą oraz Rezerwat „Buczyna nad Słupią”.

Spływy kajakowe Słupia – sugerowane etapy spływu po rzece Słupia

  • Gowidlino przez  Soczycę do Sulęczyna – 14 km
  • Sulęczyno przez Gałęźnię Małą do Leśnego Dworu – 15 km
  • Leśny Dwór do Słupska – 23 km
  • Słupsk do Bydlina – 18 km 
  • Bydlino do Ustki – 17 km

Chcesz zorganizować spływ? Skontaktuj się z nami już dziś!