Rapid Kayak

ABC Kajakarza

Poradnik Kajakarza

Stosowanie się do poniższych wskazówek zapewni Tobie i Twoim bliskim bezpieczeństwo w trakcie spływu kajakowego oraz pozwoli Ci czerpać radość z wycieczki bez przykrych niespodzianek.

 1. Zawsze zaplanuj dokładnie swoją trasę. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o niej. Zaopatrz się w mapę szklaku, po którym będziesz płynąć.
 2. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu oraz nie pij go w trakcie trwania pływania.
 3. Pamiętaj aby wsiadać do kajaka i wysiadać z niego kiedy jest ustawiony dziobem w górę rzeki. Przybijaj do brzegu zawsze pod prąd.
 4. W trakcie spływu cały czas kontroluj powierzchnię wody pod dziobem kajaka. Szczególną uwagę zwracaj na wszelkie zmarszczki, fale i wiry, które z reguły oznaczają podwodne przeszkody, które będziesz musiał(a) ominąć.
 5. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów w kajaku. Nie wstawaj i nie uderzaj kajakiem w wystające z wody przedmioty i twardy brzeg.
 6. W trakcie spływu kajakowego staraj się nie przeszkadzać wędkarzom oraz innym turystom znajdującym się na szlaku.
 7. W wąskich przesmykach zachowaj odpowiednią odległość między załogami.
 8. Płynąc w grupie staraj się utrzymywać cały czas w polu widzenia, a podczas spływów z przewodnikiem nigdy go nie wyprzedzaj.
 9. Wybierając się na spływ zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka, dlatego bardzo ważne jest posiadanie umiejętności pływania.sanrio phone casemy sourcesyour domain name
 10. Dzieci i osoby nie umiejące pływać muszą założyć kamizelkę asekuracyjną. W przypadku złej pogody konieczne jest jej założenie przez wszystkich uczestników spływu.
 11. W przypadku wywrotki w pierwszej kolejności ratuj człowieka a dopiero w następnej kolejności bagaże i sprzęt.
 12. Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu nie odwracając go.
 13. Przed wypłynięciem zabezpiecz rzeczy znajdujące się w kajaku.
 14. Zabezpiecz koniecznie telefon komórkowy, sprzęt elektroniczny i inne dokumenty przez zamoknięciem. W trakcie trwania spływu staraj się nie prowadzić rozmów telefonicznych.
 15. Biwakowanie w terenach leśnych dozwolone jest tylko na wyznaczonych do tego celu polach namiotowych, a ognisko można rozpalić jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
 16. Śmieci nie zakopujemy. Pakujemy je w torbę foliową i po zakończeniu spływu zostawiamy w miejscu do tego wyznaczonym. Artykuł sponsorowany Znajdź coś dla siebie w naszej kolekcji kolorowych, jasnych i stylowych skarpetek. Kupuj pojedynczo lub w pakietach, aby dodać koloru do swojego sock szuflada!
RAPID KAYAK - ABC Kajakarza - porady i wskazówki jak bezpiecznie spędzić czas na spływie kajakowym.

Co należy zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

Kajak wraz wiosłami oraz kamizelką to wyposażenie, które otrzymają Państwo od nas w formie najmu. Pozostałe rzeczy, które należy zabrać ze sobą we własnym zakresie podzielić na dwie grupy. Są to przedmioty osobistego użytku oraz wspólne.

Przedmioty osobistego użytku, które przydadzą się podczas spływu kajakowego:

Koniecznie powinni Państwo posiadać worek żeglarski w celu zabezpieczenia Państwa rzeczy przed zamoczeniem.

Jeżeli decydują się Państwo na kilkudniowy spływ kajakowy zalecamy zabrać ze sobą karimatę lub śpiwór, a także komplet sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej oraz menażka lub kubek.

Niezależnie od czasu trwania spływu kajakowego proponujemy zabrać ze sobą: nakrycie głowy, obuwie do brodzenia w wodzie, kostium kąpielowy, parę butów, klapki, skarpetki, bieliznę, spodnie i polar, a także kurtkę przeciwdeszczową. W przypadku ładnej pogody warto też posiadać przy sobie okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny oraz środek przeciw owadom.

Należy również pamiętać o zapakowaniu jedzenia. Warto również zabrać ze sobą nóż, latarkę oraz linkę.

Wspólne przedmioty, które należy zabrać na spływ kajakowy:

Do wspólnej listy przedmiotów należy zaliczyć namiot typu igloo lub inny, który jest niewielkich rozmiarów.

Koniecznie należy zabrać ze sobą mapę, kompas oraz apteczkę. Warto również zabrać ze sobą zapałki i rozpałkę do ognia oraz sprzęt do gotowania.

Wśród wyposażenia nie może zabraknąć saperkę i siekierkę.